Jakie są skutki bulimii?
Prowokujesz wymioty? Uważasz, że bulimia jest metodą kontroli wagi? Bulimia to choroba, a jej konsekwencje mogą być bardzo groźne dla Twojego zdrowia.
Organizm potrzebuje paliwa, by móc funkcjonować. Jeśli pozbawiasz go codziennej dawki energii, zaczyna się buntować. Czy wiesz, jakie są skutki długotrwałych wymiotów?
Miewając napady bulimii, czujemy różne stany. Boli nas brzuch, jesteśmy ociężali, robimy wszystko, by pozbyć się jedzenia (wymioty, środki przeczyszczające, zbyt duża dawka sportu). Czujemy wstyd, ospałość, agresję, złość, nienawiść, smutek, ulgę, strach. Wachlarz impulsów wędruje do naszego umysłu. Sygnały psychiki i ciała wzajemnie się przeplatają. Komplikuje to nieco sprawę dla chorego. Mamy problem w rozróżnieniu, co jest naszym wymysłem, a co sygnałem organizmu. Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje z organizmem przy długotrwałej bulimii?
Jak bulimia niszczy Wasze zdrowie?
Konsekwencje bulimii są bardzo różne, choć nie muszą występować wszystkie na raz. Co możemy sobie uszkodzić, wymiotując?
- Zęby i jamę ustną. Częste wymioty powodują, że kwasy żołądkowe znajdują się w obrębie jamy ustnej i niekorzystnie na nią oddziałują. Przede wszystkim są przyczyną próchnicy oraz erozji szkliwa. Dodatkowo, prowokowanie wymiotów sprzyja pojawianiu się nieustannego odruchu wymiotnego, mechaniczne drażnienie okolic jamy ustnej wpływa też na powiększenie ślinianek i bóle gardła.
- A dokładniej rzecz biorąc, zaburzamy pracę serca: pojawiają się niewydolność czy palpitacje, powiązane z brakiem równowagi elektrolitycznej w organizmie (niedobory sodu, potasu czy chlorku). Na zaburzenia tej równowagi wpływają głównie wymioty oraz środki przeczyszczające, co zwiększa również ryzyko omdlenia i zawrotów głowy
- Jelito grube. Poprzez częste stosowanie środków przeczyszczających osłabia się naturalną pracę jelita, co prowadzi do zaparć, uszkodzeń jelita, żylaków, a nawet do tzw. wypadnięcia jelita grubego.
- Płuca.Niekiedy u osób z bulimią, kwas żołądkowy wydostający się podczas wymiotowania z żołądka, trafia do płuc. Powoduje ich znaczne uszkodzenie – wypala je. Wywołuje infekcje i zapalenia, co także jest niezmiernie groźne dla zdrowia.
- Układ pokarmowy. Zaburzenia w obrębie tego układu są najgroźniejszą dla zdrowia grupą powikłań. Częste wymioty mogą powodować pęknięcie przełyku czy żołądka, co prowadzi do śmierci, bądź wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Często u osób cierpiących na bulimię pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, krwawienia przełyku, choroby trzustki. Zaburzenia te spowodowane są osłabieniem żołądka, poprzez spontaniczne wydostawanie się z niego kwasu żołądkowego, który negatywnie oddziałuje na pozostałe narządy.
Poznaj mniej oczywiste konsekwencje bulimii:
- Choroby stawów– poprzez nadmierną ilość wysiłku fizycznego (bulimia sportowa) niszczymy torebki stawowe, chrząstki. Organizm nie ma czasu na regenerację i odbudowę.
- Opuchnięcie nóg– pojawia się w momencie, kiedy w organizmie gromadzi się zbyt dużo wody. Jest to reakcja ciała osoby chorującej na bulimię, która przez pewien czas powstrzymuje się od wymiotów. Przyzwyczajony do nich organizm nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem płynów. Rozsądnym i jedynym wyjściem jest przeczekanie takiej sytuacji. Po około tygodniu przyjmowania optymalnej dziennej dawki płynów, organizm osiągnie równowagę.
- Zaburzenia cyklu miesiączkowego– aż do całkowitego zaniku miesiączki, co może prowadzić do bezpłodności.
- Artralgia – czyli bóle stawów bez występowania podłoża zapalnego.
- Niedobór cynku– powoduje m.in. niedokrwistość, trudniejsze gojenie się ran, obniżenie odporności, zaburzenia smaku i węchu, wypadanie włosów.
Każda z tych konsekwencji jest groźna. Niejednokrotnie zdarzało mi się leczyć zapalenie dwunastnicy. Chorowałam też na artralgię.
Na początku zdaje się nam, że możemy panować nad bulimią. To złudne wrażenie i szybko tracimy kontrolę.
Tylko, czy do tej pory tak naprawdę coś kontrolowaliśmy? Czy właśnie sobie uświadomiliśmy, że nie mamy nad tym władzy? Myślę, że wymienione konsekwencje są warte przemyślenia. Czy nadal opłaca mi się tkwić w bulimii? Czy większe korzyści przyniesie mi zdrowie?
Jeżeli przeszkadzają Ci skutki bulimii, to skontaktuj się ze mną!