Internet oferuje nieograniczony dostęp do wszelkich informacji na temat zaburzeń odżywiania. Dużo jest o objawach oraz skutkach, niestety o dietach już niewiele. Ani o tym, czym różnią się diety dla bulimika i dla anorektyka. Czy istnieją jakieś różnice między nimi? Najlepiej widać to na konkretnych przykładach.
Zanim opiszę dietę dla anorektyczki, przyjrzyjmy się trochę bardziej tej chorobie. Panuje powszechne przekonanie, że anoreksja pojawia się wtedy, gdy chory jest wychudzony/wygłodzony, a jego BMI wynosi poniżej 18,5. Anorexia nervosa, czyli jadłowstręt psychiczny powstaje znacznie wcześniej. Zaczyna się od eliminacji wysokokalorycznych produktów (m.in. tłuszczy, słodyczy, alkoholi, chipsów). Kiedy to już nie wystarcza, bo masa ciała stoi w miejscu, chorzy na anoreksję zaczynają powoli eliminować kolejne produkty – zmniejszają porcje, oszukują ośrodek głodu i nasycenia. Układ trawienny odzwyczaja się od normalnego funkcjonowania. Dlaczego? Bo nasz organizm nie poświęca czasu ani energii na pracę nieużywanego w pełni narządu. To tak jak np. z mięśniami rąk. Jeżeli nie podnosimy regularnie ciężaru, to biceps i triceps traci na sile i objętości. W przypadku układu trawiennego – żołądek kurczy się a reszta pracuje wolniej, bo jest słabej odżywiona.
Anorektycy mają problemy z powrotem do normalnego jedzenia
Potrzebna jest pomoc dietetyka, bo sam chory nie da sobie rady, będzie błądził i popełniał błędy. To jest także kwestia odpowiedniego wsparcia. Pierwszy krok to dieta lekkostrawna, po czym powolne wprowadzanie różnych produktów.
Co mam jeść? – pyta anorektyk.
Co mam robić dziecku do jedzenia? – pyta mama.
Przykładowy jadłospis dla anorektyka:
Założenia diety: przybranie na wadze, odżywienie organizmu.
Jeżeli pieczone produkty będą zbyt ciężkostrawne, to można je ugotować.
UWAGA! W przypadku anoreksji może wystąpić tzw. refeeding syndrome po długotrwałych głodówkach. Wówczas potrzebna jest pomoc dietetyka w ustaleniu początkowej diety i powolnego wprowadzania nowych produktów do jadłospisu.
Śniadanie
Kanapki z dżemem i migdałami
Chleb: 2 kromki (70 g)
Dżem niskosłodzony malinowy 6 łyżeczek (90 g)
Jogurt naturalny 2% tłuszczu (150 g)
Masło 2 łyżki (10 g)
Płatki migdałowe 1 łyżka (10 g)
Śniadanie 2
Masło orzechowe 2 łyżki (40 g)
Wafle ryżowe 2 sztuki (20 g)
Obiad
Pieczony łosoś z frytkami batatowymi + marchewkowa surówka
Ananas 1/5 sztuki (160 g)
Łosoś różowy, świeży 100 g
Marchew 2 sztuki (90 g)
Miód pszczeli 1 łyżka (25 g)
Olej lniany 1 łyżka (10 ml)
Olej rzepakowy, uniwersalny 1 łyżka (10 ml)
Sezam 1 łyżka (10 g)
Słonecznik łuskany 1 łyżka (10 g)
Sos sojowy 1 łyżeczka (5 g)
Batat 200 g
Zmieszaj sos z miodem i polej łososia. Następnie posyp łososia sezamem i piecz w temp. 200 stopni przez ok. 25 min. Batata pokrój na frytki i posmaruj olejem. Posyp do smaku tymiankiem i piecz razem z łososiem. Marchewkę zetrzyj na tarce, dodaj pokrojonego ananasa, olej lniany oraz słonecznik.
Podwieczorek
Kisiel malinowy
Cukier waniliowy 2 łyżeczki (8 g)
Maliny 1 szklanka (120 g)
Mąka ziemniaczana 1 kopiasta łyżka (15 g)
Woda 1/3 szklanki (100 ml)
Żurawina suszona 3 łyżki (36 g)
Wsyp maliny, cukier i żurawinę do garnka. Zmieszaj wodę z mąką i wlej do malin. Zagotuj wszystko. Pamiętaj, by cały czas mieszać.
Kolacja
Bruschetta
Bazylia, świeża 1/8 łyżki (1 g)
Bułka grahamka 1 sztuka (90 g)
Cebula 1/2 sztuki (50 g)
Czosnek 1 sztuka (5 g)
Pomidor 2 sztuki (340 g)
Ser żółty w plastrach 2 plastry (30 g)
Pomidory sparz i obierz ze skórki. Pokrój w kostkę razem z cebulą. Dodaj wyciśnięty czosnek i poszatkowaną bazylię. Bułkę pokrój na 5 mniejszych kromek, połóż pomidory na kromkach. Ser zetrzyj na tarce i posyp kromki. Piecz w temp. 200 stopni przez ok. 10 min (aż ser się zapiecze).
Rady przy anoreksji:
- Na początku możesz mieć problem z porcjami – skurczony żołądek. Najlepiej wtedy zmniejszyć porcje warzyw. Dyskomfort może również wiązać się z tym, że anorektycy nie radzą sobie z nasyceniem. Uważają, że stanem normalnym jest pusty żołądek. Bywa, że dostają ataku paniki albo złości od uczucia nasycenia. Dopiero w trakcie terapii uczą się poznawać stany swojego ciała (fizyczne i psychiczne).
- Nie rozdrabniaj jedzenia – skróci to również czas trwania posiłku.
- Nie pij 30 min przed posiłkiem, ani w jego trakcie.
- Czytaj, oglądaj TV lub filmy na komputerze – to pomoże odwrócić uwagę od jedzenia i zmniejszyć stres.
- Zrezygnuj z liczenia kalorii – uwierz mi, niewiedza jest czasem błogosławieństwem!
- Jedzenie jest taką samą czynnością fizjologiczną jak wydalanie czy oddychanie. Bez tego nie przeżyjemy.
- Pamiętaj – Twoje piękno nie wynika z Twojej wagi.