Jak rozpoznać u kogoś bulimię? Jakie są objawy bulimii? Czy moja córka/syn ma bulimię? Po czym mogę poznać, czy moją żona ma bulimię? Jak pomóc? Takie pytania dostaję prawie każdego dnia.
Poznaj poszczególne objawy bulimii związane z:
– objadaniem się:
- Chory zjada niewiarygodnie duże porcje jedzenia, bez zauważalnej zmiany wagi.
- Brak kontroli nad napadami obżarstwa. Chory po prostu nie potrafi przestać jeść. Objadanie się trwa aż do momentu, gdy bulimik poczuje fizyczny dyskomfort i ból spowodowany przejedzeniem (albo wstyd).
- Sekrety wokół nawyków żywieniowych. Chory odwiedza kuchnię, gdy pozostali domownicy już śpią. Sam chodzi do miejsc, gdzie serwowane jest niezdrowe jedzenie, chce się przejadać w samotności.
- Balansowanie pomiędzy głodówkami i objadaniem się. Chory niezwykle rzadko zjada normalne porcje jedzenia, zazwyczaj postępuje według zasady „wszystko albo nic” i stosuje głodówki naprzemiennie z napadami obżarstwa.
- Rytuały jedzeniowe. Kolejność jedzenia potraw, ułożenie na talerzu, zostawianie zawsze czegoś na talerzu po posiłku.
- Wyeliminowanie z diety produktów wysokokalorycznych, np. zawierających tłuszcze.
- Codzienne ważenie się, nawet kilka razy dziennie.
- Unikanie wspólnych posiłków. Chory często mówi, że jadł wcześniej, na mieście lub u koleżanki/kolegi.
– „oczyszczaniem” organizmu:
- Wizyty w łazience po posiłkach (najczęściej w ciągu 30 minut od posiłku). To syndrom najczęściej kojarzony z bulimią. Chory po zjedzeniu posiłku wychodzi do łazienki, by wywołać u siebie torsje. By zagłuszyć odgłosy wymiotów, bulimicy np. odkręcają wodę w kranie.
- Stosowanie preparatów przeczyszczających, moczopędnych i lewatyw zaraz po posiłku.
- Zapach wymiocin. Zarówno sam chory, zmuszający się do torsji, jak i łazienka po jego wizycie mogą mieć nieprzyjemny zapach wymiocin. Bulimicy próbują maskować go odświeżaczami do ust, perfumami i odświeżaczami powietrza.
– wycieńczającymi ćwiczeniami fizycznymi:
Niektórzy bulimicy zaraz po obfitym posiłku (nie zawsze jest to bezpośrednio po posiłku, czasem w ciągu dnia), zmuszają się do bardzo intensywnych ćwiczeń fizycznych. Wybierając te, które pozwalają na spalenie jak największej liczby kalorii, np. bieganie, ćwiczenia na siłowni, aerobik. Za wszelką ceną próbują spalić przyswojone kalorie.
Fizyczne objawy bulimii
- Odciski bądź blizny na nadgarstkach powstałe w wyniku wkładania dłoni do gardła, by wywołać torsje.
- Lekko napuchnięte policzki spowodowane częstymi torsjami.
- Zły stan włosów i paznokci, blada, zmęczona cera.
- Przebarwienia na zębach spowodowane szkodliwym działaniem treści kwasów żołądkowych, pojawiających się w jamie ustnej podczas torsji.
- Normalna bądź lekko zawyżona masa ciała – bulimicy, w przeciwieństwie do anorektyków, nie są wychudzeni. Jeśli osoba zmuszająca się regularnie do wymiotów ma znacznie obniżoną masę ciała, może to wskazywać nie na bulimię, a na bulimiczny typ anoreksji.
- Regularne wahania wagi – bulimicy naprzemiennie przybierają i tracą na wadze, na skutek pojawiających się po sobie epizodów obżarstwa i „oczyszczania” organizmu. Wahania te nie są jednak duże, zazwyczaj mieszczą się w granicach 4 kilogramów.
- Nadmierne skupienie swojej uwagi na ciele.
- Chwiejne nastroje emocjonalne.
Bardzo cenne informacje! Jako ktoś, kto zmaga się z bulimią od lat, mogę powiedzieć, że ten tekst bardzo trafnie opisuje objawy tej choroby. Choć niekiedy ciężko jest to wszystko dostrzec u siebie, artykuł pomaga zidentyfikować te zachowania i podjąć pierwsze kroki w kierunku zdrowienia.
Zgadzam się, że kluczowe jest wsparcie bliskich i profesjonalna terapia. Sama długo się z tym zmagałam i wiem, jak ważne jest, by otoczenie rozumiało naturę tej choroby. Czasem bliskim trudno jest wyczuć, co powinni mówić i robić. Tutaj materiały edukacyjne typu tego artykułu są bezcenne.
Jedyna uwaga, jaką mam, to że czasem objawy mogą być bardziej złożone i mniej oczywiste. Warto może dodać kilka słów na ten temat. W końcu każdy przypadek jest indywidualny. Ale ogólnie tekst daje bardzo dobre wprowadzenie w problematykę bulimii. Świetna robota!