Samoocena

Ludzie

Samoocena

Zauważyłaś u siebie problem w postaci bulimii bądź też anoreksji. Poczytałaś sobie czym są te choroby. Wiesz już, że wynikają one z błędnie przeżywanych emocji. Co więcej, dowiedziałaś się, iż był to wieloletni proces, w którym o zgrozo brali udział twoi bliscy. Twój odbiór samej siebie osiągnął dno przy którym Rów Mariański to „wyżyna”. Samoocena jest zdecydowanie na minusie. Nie wiesz co z tym zrobić. Najchętniej każde lustro byś tłukła, na widok swoich fotografii robi Ci się niedobrze. Odbierasz siebie jako tłustą porażkę, najlepiej chodziłabyś w worku albo w olbrzymim dresie. Im więcej myślisz o swoim wyglądzie tym większa rodzi się w Tobie nienawiść, złość oraz frustracja. Nie wiesz co z tym zrobić. Ciągłe rozmyślania o swoich niedoskonałościach doprowadzają jedynie do niekontrolowanych napadów.

Ok, jest parę trików.

Można wytoczyć wojnę wadze ( Ja tak zrobiłam – uważam, że w tym wypadku niewiedza jest błogosławieństwem 🙂 ), rozbić wszystkie duże lustra, być na wiecznej diecie oczywiście tej racjonalnej (gdzie dostarczamy organizmowi wszystko co potrzebne – w tym tłuszcze i węglowodany!!!), chodzić regularnie na siłownie i wyglądać jak mistrzyni fitness … Tak jak napisałam są to tylko triki. Przyćmią tylko pierwotny problem – niska samoocena. Niestety, nie spowodują, że nagle zaczniesz kochać siebie. Wysoka samoocena nie wynika z tego jaką mamy rzeźbę, wagę czy też linię. W zasadzie ma niewiele z tym wspólnego. Samoocena wynika z naszego stosunku do siebie. Czy akceptujemy swoje prawdziwe JA, nie to przybrane, czy też to do którego dążymy. Prawdziwe JA to w końcu wady i zalety, które są równoważne. One determinują to kim jesteśmy.

Gdy przeszłam przez krok 1,2,3 (uświadomienie problemu, poznanie przeciwnika, poznanie istoty problemu) zaczęłam szukać rozwiązania problemu bo zdałam sobie sprawę z jednego. Nie ważne ile schudnę, jak bardzo wyrzeźbię swoje ciało, ile się nie nauczę… bez pracy nad sobą (swoją psychiką) nigdy nie pokocham siebie. Zawsze znajdę w sobie jakąś wadę. Przecież to nie jest możliwe by były we mnie same wady. No i faktycznie tak nie jest. Postanowiłam popracować nad swoją samooceną.

Samoocena jest wypadkową dwóch czynników:

1) Dużą rolę odgrywają wcześniejsze doświadczenia , skutki działań (powodzenia i porażki)

2) Ocenianie przez pryzmat ideałów, wzorców i oczekiwań ważnych osób (rodzice, wychowawcy, idole). Ich standardy są przyswajane do około szóstego roku życia. Potem utrzymują się, z małymi wahaniami, mniej więcej na stałym poziomie. Stanowią trzon układu odniesienia, według którego będziesz oceniała, czy wyniki Twoich posunięć to sukcesy czy porażki.

Samoocena jednak nie jest ukształtowana raz na zawsze. Podlega ona różnym zachwianiom w ciągu życia. Można mówić o jej chwiejności lub stabilności, czyli o zmianach w poziomie samooceny pod wpływem aktualnych sukcesów lub niepowodzeń.

Nathaniel Branden, psycholog, jeden z prekursorów badań nad samooceną i jej uzdrawianiem, opracował koncepcję sześciu filarów, na których utrzymuje się Twoje poczucie własnej wartości:

  • świadome życie – dostrzeganie swoich myśli, odczuć, pragnień i działań,
  • samoakceptacja – akceptacja swoich zalet, wad, sukcesów i porażek,
  • odpowiedzialność za siebie i swoje czyny,
  • asertywność – wyrażanie samego siebie bez ranienia innych,
  • życie celowe – wyznaczanie celów i ich realizacja,
  • integralność osobista – życie w zgodzie ze sobą.

Niska samoocena może położyć się cieniem na naszym całym funkcjonowaniu. Sprawa jest poważna, dlatego też warto być wyczulonym na obniżenie poczucia własnej wartości. Nieokreślony wstyd, brak wiary we własne siły, niezadowolenie z siebie, ciągłe porównywanie się z innymi, a w związku z tym krytykowanie siebie, mogą stanowić oznaki niskiej samooceny. Tworząc skrzywiony obraz własnej osoby, skazujesz się na stałe odczuwanie smutku i odbierasz sobie naturalną radość życia.

CHCESZ WYJŚĆ Z CHOROBY ALE NIE WIESZ JAK?

OD NAS OTRZYMASZ PROFESJONALNY ED MENTORING ORAZ KONSULTACJE DIETETYCZNE.

NAPISZ DO NAS: efyra.diety@gmail.com

ZADZWOŃ:  +48 510 084 377

Prowadzę również porady przez Internet. 

WAŻNE: Porady i konsultacje prowadzi osoba, która wyleczyła się z bulimii. Teraz pomaga innym chorym bazując na własnym doświadczeniu. Konsultacje dietetyczne w cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *