Konsekwencje i skutki bulimii

Ludzie
Objawy bulimii, jak poznać bulimię.

Konsekwencje i skutki bulimii

Jakie są skutki bulimii?

Prowokujesz wymioty. Uważasz, że bulimia jest metodą kontroli wagi? Bulimia to choroba, a jej konsekwencje mogą być bardzo groźne dla Twojego zdrowia.

Organizm potrzebuje paliwa, by móc funkcjonować. Jeśli pozbawiasz  go codziennej dawki energii, zaczyna się buntować. Czy wiesz jakie są skutki długotrwałych wymiotów?

Miewając napady bulimii czujemy różne stany. Boli nas brzuch, czujemy się ociężale, robimy wszystko, by pozbyć się jedzenia (wymioty, środki przeczyszczające, zbyt duża dawka sportu). Czujemy wstyd, ospałość, agresję, złość, nienawiść, smutek, ulgę, strach. Wachlarz impulsów wędruje do naszego umysłu. Sygnały naszej psychiki i ciała wzajemnie się przeplatają. Komplikuje to nieco sprawę dla chorego. Mamy problem w odróżnieniu co jest naszym wymysłem, a co sygnałem organizmu. Czy zastanawialiście się kiedyś co się dzieje z organizmem przy długotrwałej bulimii?

Jak bulimia niszczy Wasze zdrowie?

Konsekwencje bulimii są bardzo różne, choć nie muszą występować wszystkie na raz. Co sobie psujemy wymiotując?

  • Zęby i jamę ustną – częste wymioty powodują, że kwasy żołądkowe znajdują się w obrębie jamy ustnej i niekorzystnie na nią oddziałują. Przede wszystkim są przyczyną erozji szkliwa oraz próchnicy. Dodatkowo, prowokowanie wymiotów sprzyja pojawianiu się nieustanego odruchu wymiotnego, mechaniczne drażnienie okolic jamy ustnej wpływa też na powiększenie ślinianek i bóle gardła.
  • serce – dokładniej rzecz biorąc zaburzamy pracę serca: niewydolność czy palpitacje, powiązane z brakiem równowagi elektrolitycznej w organizmie (niedobry sodu, potasu czy chlorku). Na zaburzenia tej równowagi wpływają głównie wymioty oraz środki przeczyszczające, co zwiększa również ryzyko omdlenia i zawrotów głowy
  • jelito grube – poprzez częste stosowanie środków przeczyszczających osłabia się naturalna praca jelita, co prowadzi do zaparć, uszkodzeń jelita, żylaków, a nawet do tzw. wypadnięcia jelita grubego.
  • płuca – niekiedy u osób z bulimia kwas żołądkowy, wydostający się podczas wymiotowania z żołądka trafia do płuc. Powoduje ich znaczne uszkodzenie – wypala je.  Wywołuje infekcje i zapalenia, co także jest niezmiernie groźne dla zdrowia.
  • układ pokarmowy – zaburzenia w obrębie tego układu są najgroźniejsza dla zdrowia grupą powikłań. Częste wymioty mogą powodować pęknięcie przełyku czy żołądka, co prowadzi do śmierci, bądź wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej. Często u osób cierpiących na bulimię pojawiają się wzdęcia, bóle brzucha, krwawienia przełyku, choroby trzustki. Zaburzenia te spowodowane są osłabieniem żołądka, poprzez spontaniczne wydostawanie się z niego kwasu żołądkowego, który negatywnie oddziałuje na pozostałe narządy.

Poznaj mniej oczywiste konsekwencje bulimii:

  • stawy – poprzez nadmierną ilość wysiłku fizycznego ( bulimia sportowa) niszczymy torebki stawowe, chrząstki. Organizm nie ma czasu na regenerację i odbudowę.
  • opuchnięcia nóg – pojawiają się w momencie kiedy w organizmie gromadzi się zbyt dużo wody. Jest to reakcja ciała osoby chorującej na bulimię, która przez pewien czas powstrzymuje się od wymiotów – przyzwyczajony do nich organizm nie potrafi poradzić sobie z nadmiarem płynów. Rozsądnym i jedynym wyjściem jest przeczekanie takiej sytuacji – po około tygodniu przyjmowania optymalnej dziennej dawki płynów organizm osiągnie równowagę.
  • zaburzenia cyklu miesiączkowego  aż do całkowitego zaniku miesiączki, co może prowadzić do bezpłodności.
  • artralgia czyli bóle stawów. Bez występowania podłoża zapalnego.
  • niedobór cynku – powoduje m.in. niedokrwistość, trudniejsze gojenie się ran, obniżenie odporności, zaburzenia smaku i węchu, wypadanie włosów.

Każda z tych konsekwencji jest groźna. Zdarzało mi się leczyć niejednokrotnie zapalenie dwunastnicy. Artralgie też miałam.

Na początku zdaje się nam, że możemy panować nad bulimią. To złudne wrażenie i szybko tracimy kontrolę.

Tylko czy do tej pory tak na prawdę coś kontrowaliśmy? Czy właśnie sobie uświadomiliśmy, że nie mamy władzy nad tym?  Myślę, że wymienione konsekwencje są warte przemyśleń. Czy nadal opłaca mi się tkwić w bulimii? Czy większe korzyści przyniesie mi zdrowie?

Jeżeli przeszkadzają Tobie skutki bulimii to skontaktuj się ze mną!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *