Dieta czy diet coaching?

Dieta

Dieta czy diet coaching?

Co jest lepsze, dieta czy diet coaching?

Gdy przeglądasz oferty dietetyczne na pewno pojawia się nazwa Diet Coaching. Pytasz: Co to za usługa? Czym różni się od klasycznej „diety”? Czy mam wybrać dietę czy diet coaching? Na te pytania odpowiem w poniższym artykule.

Zacznijmy od podstaw, na diecie nie jesteśmy tylko podczas odchudzania ale cały czas. To sposób naszego odżywiania, czyli co jemy, jak jemy oraz kiedy jemy. Często z błędów żywieniowych wynika nasza nadwaga, niektóre problemy zdrowotne (cukrzyca typu II, nadciśnienie, podwyższony cholesterol, osteoporoza), niedowaga, złe samopoczucie. Szybkie tempo życia odciska piętno na naszym odżywianiu. Jemy szybko i byle co, po to by czym prędzej wrócić do dżungli obowiązków i zadań.

Gdy chcemy lepiej się odżywiać.

Nagle wizyta u lekarza uświadamia nam jak bardzo się zapuściliśmy. Dochodzimy do punktu zwrotnego. Stawiamy sobie za cel poprawę stanu zdrowotnego i udajemy się do dietetyka. Ten rozpisuje nam jadłospis na 7,14 lub 30 dni i… tu są dwa scenariusze: trwale osiągamy cel albo po zakończeniu współpracy z dietetykiem wracamy na tzw. stare śmieci. Znowu lekarz, kolejna obietnica i ponownie fiasko. Lekarz gani za pozorną bierność – brak zmian. Pojawia się frustracja, która zniechęca Cię do podejmowania kolejnych prób. Do lekarza przestajesz chodzić, a samopoczucie pogarsza się z dnia na dzień. Działasz destrukcyjnie a przecież znasz teorię. Wiesz co możesz jeść, czego unikać, jakie ilości są odpowiednie, a mimo tego nie możesz wyjść ze schematu. Co robić?

Diet coaching czyli motywacja do zmiany nawyków żywieniowych

Diet coaching to połączenie wiedzy dietetycznej i utrzymywania motywacji na wysokim poziomie. Jest skutecznym sposobem na trwałą zmianę nawyków żywieniowych. To one utrudniają nam osiągniecie zamierzonych celów. Większym problemem jest utrzymanie nowej wagi niż zgubienie/przybranie kilogramów. Dlaczego tak się dzieje?

Traktujemy zdrowe odżywianie jako karę. Kojarzy nam się z odchudzaniem, podczas którego nie możemy sięgać po ulubione potrawy, lub nawet gorzej – z dietą lekkostrawną przy problemach żołądkowych. Wszystkie przysmaki i nagrody są nam zabierane. Czujemy się nieszczęśliwi. Przed dietą odchudzającą robimy pożegnanie z jedzeniem, bo od jutra dieta. Najadamy się na zapas. Potem  odliczamy dni do końca „kuracji”, niczym więzień skreślający dni odsiadki. Nareszcie upragniony koniec. Myślisz sobie „mogę jeść to, na co mam ochotę”! Rzucasz się na upragnione jedzenie bez opamiętania.

Nie możemy jeść na zapas

Każdy w dzieciństwie usłyszał takie zdania : „jedz, bo dzieci w Afryce głodują”, „jedzenie nie może się marnować”. Takie stwierdzenia powodują, iż ignorujemy uczucie sytości i opychamy się jedzeniem zamiast zostawić je talerzu. Będąc u babci nie odmawiamy dokładki, bo nie chcemy robić jej przykrości. Niestety, w ten sposób ranimy siebie i swoje ciało. To że zjem więcej nie spowoduje, że dzieci przestaną głodować.  Jeśli nie chcesz marnować jedzenia, gotuj mniejsze porcje odpowiadające potrzebom. Objadanie się jest szkodliwe i prowadzi do nadwagi.

Jedzenie jako pocieszenie

Gdy odczuwamy stres często sięgamy po chrupkie przekąski typu chipsy, paluszki, orzeszki. Na smutek lekarstwem staje się czekolada, lody, ciasta, budynie, kremy. Nagradzamy się fast foodami, batonikami, deserami. Wybór smaku, faktury (miękka, twarda, chrupka) mówi o tym, z jaką emocją mamy problem. Jedzenie staje się dla nas remedium na każdy stan emocjonalny, a tak być nie powinno. To nadal jest jedna z potrzeb fizjologicznych naszego ciała.

Coraz częściej uzależniamy się od jedzenia. Wie o tym każdy, kto próbuje zrezygnować ze słodyczy lub śmieciowego jedzenia. Cukier, który stymuluje w mózgu ośrodek nagrody, działa na nas jak narkotyk – co zostało udowodnione naukowo. Wzmacniacze smaku w niezdrowym jedzeniu powodują, że warzywa i owoce przestają nam smakować.

Diet coaching to słuchanie naszego ciała

Diet coaching nie skupia się tylko na odchudzaniu. Uczy: czym jest zdrowy tryb życia, słuchania sygnałów własnego ciała, trwałej zmiany nawyków żywieniowych nie będących wyrzeczeniem i karą, utrzymywania stałej motywacji. Jedzenie ma służyć nam, a nie my jedzeniu.

Jak wygląda sesja diet coachingu?

Na wstępie zbierany jest obszerny wywiad. Na jego podstawie wyznaczamy obszary do poprawy – szkodliwe rytuały, złą reakcję na emocje, błędy żywieniowe. Następnie wspólnie z klientem wyznaczamy realne do osiągnięcia cele. Gdy wiemy do czego dążymy, pozostaje nam ciężka praca. Niestety zmiana nawyków nie przychodzi łatwo. Musimy zrezygnować z pewnego automatyzmu. Na przestrzeni lat wyrabiamy sobie wiele takich mechanizmów. Nasz umysł nie lubi braków, dlatego warto zmienić nawyk w inny. Istnieje wówczas szansa, że nie wrócimy do starych przyzwyczajeń.

Ile trwa cały proces?

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ to zależy od danej osoby. Od tego jak jest zmotywowana, czy rzetelnie podchodzi do wykonywania zadań, jak bardzo nowe zachowania odbiegają od starych. Wyrobienie nowego nawyku trwa średnio 2 miesiące, czasem mniej czasem więcej. Praca jest żmudniejsza niż przy gotowej diecie ale efekt po diet coachingu jest trwalszy i zostaje na lata.

W swojej pracy spotykam się z różnymi podejściami klientów. Współpracuję z osobami, które bardzo trzymają się wyznaczonej rozpiski. Robią takie porcje jakie są w przepisach, dokładnie wybierają produkty, planują wszystko. Nie jest dla nich problemem niewielka, z góry narzucona, ilość potraw. Mam również takich klientów, którzy widząc gotową rozpiskę czują dyskomfort i ograniczenie. Zazwyczaj stosują dietę przez 2-3 dni, po czym rzucają w kąt całą chęć zmiany. Inną grupą klientów są osoby chore na zaburzenia odżywiania (bulimia, anoreksja), które odczuwają silny lęk i wyrzuty sumienia podczas jedzenia.

Są osoby, którym wystarczy zmiana jadłospisu do osiągnięcia swojego celu. Są też takie, których problem jest o wiele głębiej zakorzeniony. Przeważnie zajadą one emocje, zatraciły zdolność odczuwania sygnałów własnego ciała, szybko tracą motywację. Tym drugim szczególnie polecam diet coaching. Pomoże on w odzyskaniu zatraconej równowagi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *